News

RMG – Book published: "The Salesian Family of Don Bosco"

Read more

RMG – "We give assistance, we help, we accompany": verbs never forgotten by Salesians in Africa and America in the time of Covid-19

Read more

Argentina – Map of Salesian hope for poor suffering from Covid-19

Read more

Italy – A great Salesian leaves us, due to Covid-19: Msgr. Angelo Moreschi


March 24, 2020 11:00 PM | Por admin
Italy – A great Salesian leaves us, due to Covid-19: Msgr. Angelo Moreschi

(ANS – Brescia) – The Salesian community mourns the death of the Apostolic Vicar of Gambella (Ethiopia), namely Msgr. Angelo Moreschi, SDB, who died today, March 25, in Brescia (Italy) due to the coronavirus.

Archbishop Moreschi was born in Nave (Brescia) on June 13, 1952. He attended the Salesian novitiate in Albarè, made his first religious vows on September 1, 1974, and perpetual vows in Cremisan (Israel) on August 15, 1980. He was ordained a priest on October 2, 1982, in Brescia.

Going to Ethiopia as a missionary, he served as a parish priest and Director in Dilla (1991-2000) and held the office of Provincial Councilor for the then Vice-Province Africa Ethiopia-Eritrea (1998-2001).

On November 16, 2000, he was appointed Apostolic Prefect of Gambella; on December 5, 2009, the prefecture was elevated to vicariate and he was appointed titular Bishop of Elefantaria of Mauritania and Apostolic Vicar of Gambella, receiving episcopal consecration on January 31, 2010.

In his mission as prefect and then as apostolic vicar, he continued to embody the Salesian focus in helping children, accompanying them by his practical spirit and his strong apostolic zeal. In his visits to the villages, they still remember when the Salesian arrived with a battered SUV – or by motorboat in the villages along the Baro river when the roads were flooded – and he immediately began to distribute multi-vitamin biscuits to malnourished children.

Bishop Moreschi leaves this land after serving the young, the poor and his flock of souls as a Salesian for 46 years, as a priest for 38, and as a bishop for over 10.